Doba čtení: 4 min


Víte, že dnešní Tatran se dříve jmenoval Tělocvičná jednota Sokol a byl v Podbořanech založen už v listopadu 1926? Tehdy němečtí sportovci a mládež byli organizováni v tzv. Thurnerském sportovním spolku a měli k dispozici dnešní areál Tatranu a to i s tělocvičnou, které se říkalo Thurnhalle. V září 1936 bylo velkým veřejným vystoupením oslaveno 10. výročí místního Sokola, které bylo zároveň spojené s všenárodní manifestací.

Nejvýznamnější událostí v životě podbořanské sokolské jednoty se stala aktivní účast jejich členů na slavném XI. všesokolském sletu v Praze v roce 1948. Během 50. let vzniklo v Podbořanech hned několik dalších tělovýchovných jednot. Fungovaly pod názvy Slovan, Slavoj, Sokol Rudá hvězda a Tatran. V roce 1955 se všechny sloučily pod hlavičkou Tělovýchovné jednoty Tatran, ale během 60. let došlo k jejich opětovnému rozdělení.

Fotbalový areál Tatran (foto: Tomáš Hásl)

Přes tyto organizační problémy vyrostli ve městě špičkoví atleti, kteří se dostali do celostátní reprezentace. Především to byli koulařka Ludmila Duchoňová – Jamborová, bývalá reprezentantka v atletice, mistryně ČSSR ve vrhu koulí v letech 1963 – 1966. Lehký atlet Ladislav Kříž, který jako člen československého družstva získal na ME v Helsinkách v roce 1971 zlatou medaili.

Jana Polanská-Králová z Valova, která je 19-násobnou mistryní Československa v dráhové a silniční cyklistice a stále je držitelkou českého rekordu v hodinovce na dráze. Dále také Jiřina Rázková, Hana Hášová nebo Petr Vorálek, to jsou zvučná jména Tatranu, na která můžeme být právem hrdí.

Fotbalový areál Tatran (foto: Tomáš Hásl)

Členové místní Tělovýchovné jednoty Podbořany se na výroční členské schůzi dne 26. ledna 1966 dohodli, aby TJ znovu přijala všeobecně vžitý název TATRAN. Současně pak probíhala na stránkách kulturního měsíčníku diskuze o krizi sportu v Podbořanech. Byla vyvolána s vědomím, že odchovanci podbořanské tělovýchovy z minulých let dosahovali význačných úspěchů, zatímco tehdejší stav tohoto oboru lidské činnosti nebyl právě nejlepší.

V období normalizace byla dokončena přeměna škvárového fotbalového hřiště na travní. Na přelomu tisíciletí měl Tatran 10 sportovních oddílů s 350 členy. V roce 2019 má už 460 členů, kteří reprezentují své město v těchto sportovních odvětvích: fotbal, florbal, tenis, šachy, ZRTV (základní rekreační tělesná výchova), badminton a sálová kopaná. Předsedou klubu je pan Augustín Karvay a místopředsedou pan Marek Kalanin.

Fotbalový areál Tatran (foto: Tomáš Hásl)

Když se ještě vrátíme konkrétně k fotbalovému oddílu Tatranu, který byl založen v roce 1946, tak ten hraje v současné době nejvyšší ligu, která se tady kdy hrála. Do 1. A třídy postoupil v sezóně 2013/2014 a od té doby skončil dvakrát na 5. a jednou na 9. místě.

V loňské sezóně obsadil Tatran stříbrnou pozici za Dobroměřicemi a dosáhl tak nejlepšího umístění v historii klubu. V současné době jsou po podzimní části podbořanští fotbalisté až na 12. místě. Zajímavostí pak je, že od sezóny 2019/2020 dojde k rozsáhlé reorganizaci jednotlivých lig, o kterém rozhodl Výkonný výbor ÚKFS v minulém roce.

Důležitou informací také je, že v příštím roce vyroste za hlavní tribunou Tatranu nová sportovní hala, která se začne stavět letos na začátku července. Objekt bude mít vnější rozměry přibližně 60×30 metrů a jeho součástí má být i menší hlediště. Celý projekt vyjde na 47 miliónů korun.